CHARAKTERISTIKA

Pro výběr nejlepšího přítele člověka existují různá kritéria. Český strakatý pes představuje ideální volbu pro začátečníky stejně jako pro ty, kteří hledají milého, příjemného společníka nejen dospělých, ale i dětí.

Jeho povaha je velmi společenská, v pravém smyslu tohoto slova. Není a ani nesmí být agresivní, nevyvolává šarvátky s ostatními zvířaty. Se svou lidskou smečkou se dokonale sžije. Dovolíte-li mu, miluje přímý tělesný kontakt. Nemá tendence k projevům dominance. Je dobře ovladatelný, vnímavý a snadno se učí. Ke svému pánovi chová absolutní důvěru, což oceníte např. při návštěvě veterinární ordinace. Navzdory tomu, že patří mezi šelmy, jeho lovecké pudy nejsou příliš silné.

Hlavním objektem vztahu strakáče je člověk, proto si lehce přivykne jakémukoliv prostředí a ani s cestováním nemívá problémy.

Strakáč je obratný, mrštný a vytrvalý. Pozorovat jeho honičky s ostatními psy vydá za nejlepší biograf. K výcviku agility je jako stvořený.

Údržba jeho srsti nevyžaduje s výjimkou dlouhosrsté varianty téměř žádnou péči.

Český strakatý pes je zkrátka univerzální společenské plemeno, které si i s ohledem na svou pohnutou minulost zaslouží žít mezi námi.

STANDARD naleznete na webu Českomoravské kynologické unie v oddílu PLEMENA - STANDARDY, skupina N - FCI neuznaná plemena

vstupní strana tohoto webu: www.ceskystrakatypes.cz 

© Stránky spravuje a provozuje chovatelská stanice Strakatý samet

NAVRCHOLU.cz